Mazowiecki Teatr Muzyczny nowy rok przywitał XV Koncertem Noworocznym

Pierwszego wieczoru 2020 roku Mazowiecki Teatr Muzyczny zaprosił widzów do Filharmonii Narodowej na już XV jubileuszowy Koncert Noworoczny. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego wystąpiły gwiazdy polskich i zagranicznych scen: Grażyna Brodzińska, Katarzyna Mackiewicz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert, Rafał Siwek oraz Gary Guthman – amerykański kompozytor, jazzman i trębacz od lat mieszkający w Polsce, a zagrała Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją maestro Bassema Akiki.

Foto: Marek Popowski

Koncert otworzyła uwertura z „Zemsty nietoperza” Straussa, operetki, która piętnaście lat temu inaugurowała działalność artystyczną Teatru. W starannie zaplanowanym repertuarze świetnie czuli się zaproszeni soliści. Publiczność mogła usłyszeć w ich wykonaniu najpiękniejsze arie, piosenki i duety operowe, operetkowe i musicalowe. Małgorzata Walewska porwała publiczność „Habanerą” z „Carmen” Bizeta. W drugiej części koncertu wielbiciele ciepłego głosu Grażyny Brodzińskiej mogli podziwiać artystkę m.in. w czardaszu z „Perły z Tokaju” Raymonda. Katarzyna Mackiewicz wzruszyła swoją interpretacją „Adagio” Albinoniego, a Andrzej Lampert bardzo ciekawie zabrzmiał m.in. w operetkowym hicie „Wielka sława, to żart” z „Barona cygańskiego” Straussa. Pierwszą część koncertu zakończyły ponadczasowe „Oczy czarne” Hermanna w wyjątkowej wersji Rafała Siwka.

 

„Dużą niespodzianką były na pewno niektóre wykonania i dobór repertuaru, z którym nie zawsze są kojarzeni występujący podczas koncertu śpiewacy, na przykład utwór „Don’t cry for me Argentina” z musicalu „Evita” wykonany przez Małgorzatę Walewską czy przebój „Gdybym był bogaczem” w interpretacji Rafała Siwka” – mówi Jakub Milewski, kierownik artystyczny teatru.

„To jeden z niewielu momentów, kiedy tych wspaniałych wykonawców można posłuchać w lżejszym repertuarze” – dodaje Milewski.

 

Nieco inny nastrój wprowadzały do koncertu utwory wykonywane przez Garego Guthmana, którego maestria połączona z poczuciem humoru były świetnie widoczne szczególnie w „Salut to the Trumpet” - medleyu najpopularniejszych utworów na trąbkę. Zgodnie z tradycją koncertów noworocznych, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Bassema Akiki wykonała również utwory z repertuaru rodziny Straussów z „Marszem Radetzkiego” na zakończenie.

 

„Tradycja Koncertów Noworocznych, jak też wyjątkowość miejsca i daty zobowiązują nas do przygotowania każdego roku niezapomnianego wieczoru dla naszych widzów. Jestem przekonana, że i tym razem cudowna atmosfera, harmonia dźwięków i prawdziwych emocji, jakie stworzyli wspólnie nasi cudowi Artyści i publiczność nastroiła pozytywnie każdego na cały 2020 rok” – podsumowuje Iwona Wujastyk, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego. „Kończąc stary rok, zamknijmy za sobą wszystkie smutki i trudności, otwierając się na to co nowe i co dobre. Jak pisze noblistka Olga Tokarczuk: Wszystko przeminie. Mądry Człowiek wie o tym od samego początku i niczego nie żałuje. A w myśl przesłania Paulo Coelho, nie rezygnujcie z marzeń, bo: Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć.  Niech w 2020 cały Wszechświat będzie po Waszej stronie, a każdą chwilę niezależnie od nastroju wypełnia muzyka” – życzy wszystkim Przyjaciołom MTM Iwona Wujastyk.

 

Gospodarzami wieczoru byli Agata Konarska oraz Ryszard Rembiszewski.

Tradycja Koncertów Noworocznych Mazowieckiego Teatru Muzycznego sięga 2006 roku. Koncerty nawiązują bezpośrednio do słynnych Koncertów Noworocznych Wiedeńskich Filharmoników, jednak różnią się od nich poprzez wprowadzenie do programu występów śpiewaków. Formuła wydarzenia zmieniała się nieznacznie w ciągu kilkunastu lat, odpowiadając na aktualne trendy i zainteresowania publiczności, zawsze jednak gwarantując wysoki poziom wykonania. Organizatorzy co roku starają się zaskoczyć widzów i poprzez przygotowaną dla nich niespodziankę muzyczną sprawić, aby koncert stał się wydarzeniem niezapomnianym.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją z tego wyjątkowego, jubileuszowego koncertu.

Foto: Piotr Molęcki - XV Koncert Noworoczny / 1.01.2020. Filharmonia Narodowa w Warszawie


Kasa

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

tel: +48 795 127 921

email: kasa@mteatr.pl

Udostępnij