Zobacz także
Teatr
Projekty
Królewskie Koncerty w Dniu Kobiet
Koncerty Noworoczne
Kontakt

Kasa

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

tel: +48 795 127 921

email: kasa@mteatr.pl

Udostępnij

Jan Kiepura. Wielka sława to fakt!

Wystawa, której celem jest przypomnienie postaci wybitnego Polaka - Jana Kiepury, zwanego „królem tenorów”, jego ogromnego dorobku artystycznego oraz ukazanie „dowodów” popularności nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie zabraknie na niej wątków osobistych. Nie będzie to zwykła wystawa biograficzna lecz „zwierciadło” oddające kunszt i sławę Kiepury. Ukaże odbiorcom jak postać tego wielkiego śpiewaka wpływała na sztukę, a nawet na  codzienne życie mieszkańców przedwojennej Polski.

O Kiepurze przypominano sobie nie tylko słuchając go z radia czy płyt gramofonowych, lecz oglądając filmy, kupując nuty czy pocztówki, czytając codzienną prasę, a nawet zaopatrując się w… czekoladę! (na opakowaniach czekoladek Wedla zamieszczano zdjęcia gwiazd filmu). Wraz z nim wielką sławą cieszyła się jego żona - Marta Eggerth oraz ukryty nieco w cieniu swojego brata Władysław Ladis. 

Na planszach zaprezentowaliśmy m.in. wiele zdjęć, grafik, recenzji i artykułów. Perełką na wystawie były gabloty z oryginalnymi przedwojennymi zdjęciami, płytami gramofonowymi, nutami, programami filmowymi i innymi artefaktami. Nie zabrakło oryginalnego autografu mistrza czy przedmiotów związanych z „Patrią”- pensjonatem Jana Kiepury.

Prezentowane eksponaty i grafiki reprodukowane na planszach pochodzą z prywatnych zbiorów trzech kolekcjonerów: Zbigniewa Rymarza, Jarosława Wojciechowskiego, Konrada Kopaczewskiego oraz zbioru Iwony Wujastyk – Dyrektor Teatru.  

Autorzy wystawy: Jarosław Wojciechowski, Zbigniew Rymarz.
Pomoc organizacyjna i promocja: Ewa Kacprzak- Krzysik, Anna Garstka

Wernisaż 14 maja 2022 r., godz. 17:00