POLSKA PRAPREMIERA LEGENDY O ŻÓŁTEJ DAMIE! 

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury zaprasza na prapremierę legendy muzycznej „Żółta Dama”. Autorami są znani twórcy polskiej sceny muzycznej: kompozytor i muzyk - Mikołaj Hertel, oraz poetka, autorka tekstów piosenek - Grażyna Orlińska. Dzieło powstało na motywach XVIII-wiecznej, mazowieckiej legendy, mówiącej o tragicznych dziejach liwskiego kasztelana – Marcina Kuczyńskiego i jego żony – Ludwiki.

- Wzorowana w zamyśle na tragedii greckiej, muzyczna legenda o Żółtej Damie z liwskiego zamku, to opowieść o wielkiej miłości i wielkiej zbrodni, a także o fatum, rządzącym ludzkimi losami. Nasi bohaterowie to postacie historyczne, o dobrze udokumentowanych życiorysach. Na zawsze jednak pozostanie tajemnicą, co dało asumpt do powstania tej, pełnej mrocznego piękna, legendy. Urzekła nas ona na tyle, że postanowiliśmy opowiedzieć ją na nowo - mówi autorka libretta – Kryjące w sobie wiele ludowej mądrości legendy, ulegają zapomnieniu. Podane współczesnemu odbiorcy w nowoczesnej, atrakcyjnej – zarówno muzycznie, jak i wizualnie - formie, mają szanse przetrwać w kulturze polskiej.

„Żółta Dama” w  Mazowieckim Teatrze Muzycznym, to spektakl familijny, w którym każdy – niezależnie od wieku – znajdzie interesujące go wątki. Współczesność i historia przenikają się wzajemnie, splatając w intrygującą fabułę. Zamkowe komnaty rozbrzmiewają echem balów, podczas których los nieubłaganie przędzie nitkę przeznaczenia.

W przedstawieniu wykorzystano możliwości, jakie daje nowoczesna technika multimedialna. Widowisko sceniczne jest dziełem reżysera i choreografa – Karola Urbańskiego oraz Natalii Babińskiej (współpraca reżyserska). Kostiumy i projekcje multimedialne stworzyła Zuzanna Grzegorowska. Występują: Krzysztof Tyniec/Tadeusz Chudecki, Edyta Krzemień/Kinga Taront, Rafał Szatan/Przemek Glapiński, Tosia Boruch/Maria Dowgwiłłowicz-Nowicka/Nela Konarzewska oraz zespół wokalny i balet MTM. Kierownictwo muzyczne – Mieczysław Smyda. Autorem plakatu towarzyszącego spektaklowi jest Andrzej Pągowski.

Polska prapremiera 26 listopada 2021r. na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

 

Twórcy:

Muzyka: Mikołaj Hertel
Libretto: Grażyna Orlińska 

Reżyseria i choreografia: Karol Urbański 
Współpraca reżyserska: Natalia Babińska 
Kierownictwo muzyczne: Mieczysław Smyda
Kostiumy i projekcje multimedialne: Zuzanna Grzegorowska
 
Reżyseria światła: Maciej Igielski 
Korepetytor solistów: Mateusz Gramburg 
Przygotowanie Zespołu wokalnego: Jakub Zmysłowicz 
Konsultacje aktorsko-dykcyjne obsady dziecięcej: Małgorzata Kaczmarska
Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Obsada:

Dziadek: Tadeusz Chudecki  | Krzysztof Tyniec
Kasia: Antonina Boruch  | Maria Dowgwiłłowicz-Nowicka | Nela Konarzewska
Ludwika: Kinga Taront  | Edyta Krzemień  
Kasztelan:  Rafał Szatan | Przemysław Glapiński


Balet MTM: Natalia Kielan, Klaudia Szmytka, Marta Żabka, Joanna Lichorowicz-Greś, Santi Bello, Patryk Gładyś
Zespół wokalny MTM: Marta Pierzchała, Agnieszka Banach,  Marta Olszewska,  Jacek Ornafa, Edwin Nowak-Grelow, Antoni Olszewski
Zespół Muzyczny MTM pod dyrekcją Mieczysława Smydy

 

 


Kasa

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

tel: +48 795 127 921

email: kasa@mteatr.pl

Udostępnij