Teatralne PoGRAnicze – festiwal teatrów ulicznych i stodolanych | Chorzele – 25, 31 lipca; 20, 30 sierpnia
Zapraszamy na Teatralne PoGRAnicze – festiwal teatrów ulicznych i stodolanych w Chorzelach (25 i 31 lipca, 20 i 30 sierpnia 2025 r.).
W ramach festiwalu, w okresie wakacyjnym, publiczność zobaczy spektakle Teatru Chochół oraz Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.
Wydarzenia odbędą się w niespotykanej dla tradycyjnego teatru przestrzeni – stodole, a każdemu z nich będzie towarzyszył autorski warsztat.
Wstęp – bezpłatny, za wejściówkami (do odbioru w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej oraz Ośrodku Upowszechniania Kultury w Chorzelach przy ulicy Ogrodowej 7).
Program
25.07. (pt.)
19:30 „Karafka Maeterlincka”
21:00 Warsztat autorski Roberta Wasilewskiego pt. „Pamięć miejsca inspiracja dla scenariusza teatralnego, tworzenie historii”
31.07. (czw.)
19:30 „Diabli nadali”
21:00 Warsztat autorski Romualda Wiczy – Pokojskiego pt. „Hackathon w teatrze. O metodzie pracy nad spektaklem „Diabli nadali”
20.08. (śr.)
20:00 Świteź
21:00 Warsztat autorski Dariusza Błaszczyka pt. „Muzyka tradycyjna a nowoczesność w realizacjach teatru niezależnego”
30.08. (sob.)
20:00 Żywioły Mazowsza koncert z cyklu Piosenka jest dobra na wszystko
19:00 Warsztaty teatralno-muzyczne pt. „Słowo – muzyka – obraz”. Warsztat poprowadzi zespół artystyczny MTM.
Zadanie jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
O SPEKTAKLACH
Karafka Maeterlincka (Robert Wasilewski)
25.07.2025 r. 19:30
To opowieść o niepogodzeniu i trwaniu na przekór przeciwnościom losu. Jest rodzajem studium złożonych relacji międzyludzkich w obliczu problemów powojennej codzienności i różnic kulturowych, z ciepłą refleksją nad potrzebą bliskości i istotą człowieczeństwa.
Miasteczko na pograniczu Mazur i Mazowsza (1947-49 r.). W części zniszczonej wojną kamienicy zasiedla się dwoje przedwojennych mieszkańców tych stron – Mazur i Żydówka. Bohaterowie mają swoje życiowe tajemnice. Mają także w tym miejscu do wypełnienia swego rodzaju misje.
W spektaklu jest także obecny obraz złożonej rzeczywistości powojennej z kolorytem przesiedleńczej codzienności małego miasteczka. Sztuka inspirowana historią postaci opisanej w lokalnej prasie – niemieckiej Żydówki zwanej przez powojennych mieszkańców miasteczka „ostatnią Mohikanką”.
- Autor: Robert Wasilewski
- Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
- Muzyka: Witold Zalewski, Ewa Wasilewska, Robert Wasilewski
- Scenografia: Bartosz Myślak
- Realizacja światła: Grzegorz Drężek
- Występują: Karolina Sadowska, Agnieszka Harasimowicz, Marek Tyszkiewicz, Marcin Kiszluk, Wojciech Rydzio
Diabli nadali (Robert Wasilewski)
31.07.2025 r. 19:30
Ten brawurowo zagrany komediodramat przenosi widzów we wczesne lata 50-te ubiegłego wieku, kiedy na Mazurach - ochrzczonych przez powojenne władze Polski mianem „Ziem Odzyskanych” – trwa formalna akcja przemianowania nazw miejscowości i obiektów geograficznych z niemiecko brzmiących na polskie. Ten spontaniczny proces językowego „unaradawiania”, przyczyniający się do narastającego chaosu administracyjnego, staje się pożywką dla wszelkiego rodzaju przekrętów i szemranych interesów osób podejrzanego autoramentu, jak też szajek szabrowniczych. W tle sceny łopoczą czerwone sztandary „nowego, socjalistycznego porządku”, mieszając się dramatycznie z resztkami przedwojennej rzeczywistości Mazur. A kiedy w to wszystko włączają się jeszcze siły niebieskie, świat zaczyna wirować niczym diabelski młyn w rytm realnej mazurskiej tragifarsy czasu przemianowania. Do dziś nie brakuje zaskakujących, często zabawnych nazw geograficznych, powstałych wtedy na Mazurach.
- Autor: Robert Wasilewski
- Reżyseria: Romuald Wiczy – Pokojski
- Scenografia: Bartosz Myślak
- Występują: Marek Tyszkiewicz, Natalia Świniarska, Marian Czarkowski, Marcin Kiszluk, Jarosław Cupriak, Michał Przestrzelski, Wojciech Rydzio, Adam Lisewski
Świteź
20.08.2025 r. 20:00
Mickiewiczowska ballada o mieście zatopionym w toni jeziora Świteź po raz kolejny nabiera dziś złowrogiej aktualności. Poetycka przypowieść o barbarii odwiecznie zagrażającej ze Wschodu, zaklęta przez Mistrza, w jakże muzyczne frazy, sprowokowała nas do nadania tej historii formy archaicznej śpiewogry, inspirowanej sonosferą przedwiecznej Żmudzi, Litwy i Ukrainy. Spektakl ma charakter „magicznego performance”, który w tajemniczy sposób przemienia niewinne ofiary wojny w piękne, acz trujące dla najeźdźców, kwiaty (rośliny). Motywy pogańskie i chrześcijańskie przenikają się tu nieustannie, stąd w finale, jako dopełnienie, znalazła się piękna „modlitwa” Tarasa Szewczenki.
W muzyce i inscenizacji pojawiają się echa pogańskich rytuałów i obrzędów związanych z nocą Kupały, czy poleskim wiosennym obrzędem „Kusta”. Jednym z najważniejszych elementów budujących atmosferę spektaklu „Świteź” jest swoiste genius loci tego projektu - stara mazurska stodoła - siedziba teatru Chochół, miejsce, w którym rokrocznie w ramach Mazurskich Wędrówek Teatralnych prezentowane są intrygujące, autorskie spektakle o tematyce wpisanej w mazurski pejzaż kulturowy.
- Adaptacja: Dariusz Błaszczyk, Jacek Hałas, Robert Wasilewski
- Reżyseria: Dariusz Błaszczyk
- Muzyka: Jacek Hałas, Robert Wasilewski
- Scenografia: Bartek Myślak
- Kostiumy: Bartek Michalec
- Światło: Grzegorz Drężek, Dariusz Błaszczyk
- Projekcje: Sylwek Łuczak, Ula Milanowska, Dariusz Błaszczyk
- Występują: Lena Witkowska, Andrzej Żak, Agata Harz, Monika Petryczenko, Ewa Wasilewska, Jacek Hałas, Serhij Petryczenko, Adam Cudak, Robert Wasilewski i inni
Żywioły Mazowsza koncert z cyklu Piosenka jest dobra na wszystko
30.08.2025 r. 20:00
Koncert złożony ze znanych i uwielbianych utworów, które w mistrzowski i niepowtarzalny sposób opisują otaczającą naszą rzeczywistość. W repertuarze koncertu między innymi: „Jezioro szczęścia” (B. Kozidrak), „Inny świat, monsieur Chopin” (J. Odrowąż), „Na Krakowskim czy w Nohant” (W. Młynarski), „Dwa serduszka, cztery oczy” (M. Zimińska-Sygietyńska) „Dumka na dwa serca” (J. Cygan), „Ogrzej mnie (W. Młynarski), „Lubię wracać tam gdzie byłem już” (W. Młynarski), „Oczy tej małej” (A. Osiecka), „Kartoflanka” (W. Młynarski).
Według dawnych koncepcji filozoficznych żywioły były podstawowym budulcem rzeczywistości. Filozofowie, którzy akurat śnili o możliwości wyjaśnienia budowy wszechświata przeczuwali, że materia z czegoś zbudowana być musi. Wymyślili więc z grubsza, że wszystko składa się z ognia, powietrza, ziemi i wody.
– mówi Magdalena Smalara, autorka scenariusza.
- Reżyseria: Marcin Januszkiewicz
- Scenariusz i prowadzenie: Magdalena Smalara
- Kierownictwo muzyczne: Fabian Włodarek
- Występują: Olga Bończyk, Monika Węgiel, Magdalena Smalara oraz Marcin Januszkiewicz i Janusz Radek