Mazowsze w sercu Niepodległej - premiera

Premiera projektu „Mazowsze w sercu Niepodległej”.

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego przygotował cykl 20 koncertów na terenie Mazowsza. 27 lipca w Przasnyszu a 28-go w Chorzelach odbyły się premierowe koncerty „Mazowsze w sercu Niepodległej”, przenoszące Publiczność w historyczną muzyczno - literacką podróż. Koncerty zostały przyjęte przez publiczność z wielkim entuzjazmem. Na salach było bardzo gorąco i to nie za sprawą lipcowego upału ale publiczności, która włączała się w śpiew z artystami, nagradzała licznymi brawami i owacjami na stojąco. Były chwile radości i refleksji, wspomnień 
z ostatnich 100 lat Niepodległej Polski. Koncert wyreżyserował i poprowadził Tomasz Gęsikowski, zaś za fortepianem zasiadł Zbigniew Rymarz- legendarny kompozytor i pianista, jednocześnie kierownik muzyczny tego projektu. Koncert w Chorzelach przypadł dokładnie w dniu jego 91. urodzin. Zgromadzeni uhonorowali ten niezwykły jubileusz gromkim 200 lat. Niepowtarzalną atmosferę koncertu stworzyli wykonawcy - artyści polskiej sceny muzycznej i teatralnej: Izabela Bukowska-Chądzyńska, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Artur Gotz, doskonale odnajdujący się w piosenkach z różnych lat. Aktorom towarzyszyli także - na bandoneonie Grzegorz Bożewicz a na instrumentach perkusyjnych Jakub Mikulski.
Zaprezentowano najpiękniejsze utwory polskiej literatury muzycznej, fragmenty prozy i utwory poetyckie m.in.:  „Pierwsza Brygada”, ”Jak to na wojence ładnie”, „Tylko we Lwowie”, „Psalm stojących w kolejce”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Litania piwnic”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Wyzwolenie”, „Bądźmy dla siebie bliscy”, „Mistyka finansów”.  

Patronat honorowy nad projektem „Mazowsze w sercu Niepodległej” objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Koncert w Przasnyszu odbył się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Przasnysz Waldemara Trochimiuka, w Chorzelach zaś pod patronatem honorowym Starosty Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele Beaty Szczepankowskiej.

Obchody 100 lat Niepodległości i 20 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego są okazją do wspólnego świętowania a także do prezentacji dorobku historycznego Polski Niepodległej oraz rozwoju gospodarczo - infrastrukturalnego i społecznego naszego regionu – Mazowsza,  o czym opowiadali nie tylko Patroni koncertów ale także Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk.

Zapraszamy na kolejne 18 koncertów „Mazowsze w sercu Niepodległej” w różnych miejscach mazowieckiej trasy, których lokalizacje niebawem podamy.

Pomysłodawcą cyklu i organizatorem koncertów jest Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie - instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Kasa

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

tel: 22 2435484

email: kasa@mteatr.pl

Udostępnij