Międzynarodowy Dzień Teatru 2020

27 marca obchodzimy Międzynardowy Dzień Teatru. W tym roku, to szczególny czas, w którym twórcą teatralnym życzymy wielu ciekawych i fascynujących pomysłów, kóre już niebawem będą mogli zrealizować na scenie naszego i nie tylko naszego teatru. Państwu, naszym Widzom, życzymy przede wszystkim zdrowia, wytwałości i hartu ducha, a przede wszystkim tego, abyśmy w niedalekiej przyłości mogli Państwa gościć w Mazowieckim Teatrze Muzycznym.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od prawie sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.

W 2020 roku autorem orędzia jest SHAHID NADEEM, pakistański dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, działacz praw człowieka, dyrektor Teatru Ajoka w Lahaur. Napisał on ponad 50 sztuk w językach urdu i pendżabskim. Jego dramaty były wystawiane w Pakistanie, Indiach i w Europie (Wielka Brytania, Dania, Norwegia). Shahid Nadeem reżyseruje w teatrze i w telewizji. W swojej twórczości dramatopisarskiej i reżyserskiej podejmuje tematy polityczne i społeczne, takie jak: ekstremizm religijny, dyskryminacja mniejszości, przemoc wobec kobiet, wolność słowa oraz kwestie związane z globalnymi zmianami klimatycznymi. Jako dziennikarz, producent, autor filmów dokumentalnych współpracował z pakistańską telewizją, telewizją BBC Urdu Service oraz z największymi gazetami w Indiach i Pakistanie. W 2009 roku został odznaczony Medalem Prezydenta Pakistanu „Pride of Performance” za zasługi dla sztuk widowiskowych. 

W swoim orędziu zatytuowanym Teatr jako świątynia, Nadeem odwołuje się przede wszystkim do politycznych i religinych uwarunkowań Pakistanu, a także do działalności prowadzonego przez siebie Teatru Ajoka. Zaznacza, że teatr może być nie tylko rozrywką, czy intelektualnym przeżyciem, ale także spotkaniem, które może głęboko w swerze duchowej poruszyć widza. Shahid Nadeem pisze:

Musimy wzmocnić naszą siłę duchową, walczyć z apatią, letargiem, pesymizmem, chciwością i lekceważeniem świata, w którym żyjemy, planety, na której żyjemy. Teatr ma do odegrania rolę – szlachetną rolę, we wzmacnianiu i mobilizowaniu ludzkości, aby ta mogła podnieść się z upadku.

 

Pełna wersja orędzia Shahida Nadeema (wersja w języku angielskim)

 

 

 


Kasa

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

tel: +48 795 127 921

email: kasa@mteatr.pl

Udostępnij