„Tango ze Sławą Przybylską” – na Bielańskiej Scenie Kameralnej zabrzmią przedwojenne warszawskie tanga w nowych aranżacjach

12 stycznia o godzinie 18, zapraszamy na wzruszający i pełen emocji koncert Olgi Avigail oraz zespołu Tango Attack z gościnnym udziałem wyjątkowej osobowości polskiej sceny muzycznej – Sławy Przybylskiej. W programie wieczoru polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy, ale także klasyczne tanga argentyńskie we współczesnych tłumaczeniach Piotra Flatau. Utwory zabrzmią po polsku, hiszpańsku i w jidisz.

Twórcy i wykonawcy koncertu na Bielańskiej Scenie Kameralnej przypomną słuchaczom barwny świat Warszawy lat 30-tych, miasta, które stało w tamtym czasie europejską stolicą tanga. W świecie licznych warszawskich teatrów rewiowych i muzycznych, kawiarni literackich i sal koncertowych królowało tango, które swą siłę i wyjątkowość czerpało z połączenia pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Niewielu z nas pamięta, że większość przedwojennych polskich tang napisali polscy twórcy żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu mogła zachodzić zupełnie wyjątkowa wymiana między polską kulturą popularną i jej odpowiednikiem w języku jidisz. A temu twórczemu współistnieniu sprzyjała artystyczna atmosfera przedwojennej Warszawy.

Podczas koncertu usłyszymy nowe aranżacje tang, które zagra tradycyjny skład argentyński z kultowym bandoneonem, na którym zagra Grzegorz Bożewicz. Aranżacje utrzymują delikatną równowagę współczesnym brzmieniem, a unikalnym stylem tanga.

WYBITNE WOKALISTKI

Na Bielańskiej Scenie Kameralnej zabrzmią dwa intrygujące i przyciągające uwagę słuchaczy głosy: Sławy Przybylskiej oraz Olgi Avigail.

Twórczość Sławy Przybylskiej towarzyszy wielu z nas od dawna. Artystka zadebiutowała jako solistka w latach 50-tych w Studenckim Teatrze Satyryków, popularnym STS-sie. Jej poruszające i niezapomniane wykonania takich utworów jak Pamiętasz była jesień” w filmie „Pożegnania” Hasa, „Czerwone maki na Monte Cassino” w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy, czy występ w “Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka, w którym zaśpiewała utwór „Kriegsgefangenenpost” okazały się czymś więcej, niż jedynie perfekcyjnym wykonaniem utworu muzycznego i przeszły do historii polskiego filmu. Sława Przybylska od lat wykonuje też piosenki w języku jidisz.

Olga Avigail to utalentowana pieśniarka i akordeonistka, której frapujący głos zostaje w pamięci słuchaczy na długo. Artystka specjalizuje się w muzyce żydowskiej i od lat inicjuje projekty międzykulturowe z udziałem twórców z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie występowała na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, USA, Kanadzie i Izraelu.

ZESPÓŁ TANGO ATTACK

Artystką będzie towarzyszył zespół Tango Attack, który tworzą Hadrian Tabęcki (fortepian), Piotr Malicki (gitara) oraz Grzegorz Bożewicz (bandoneon).

Hadrian Tabęcki jest kompozytorem, aranżerem i pianistą. W swoim dorobku kompozytora ma muzykę do filmów (m.in.:„Lejdis” w reż. Tomasza Koneckiego), przedstawień teatralnych (dla Yidishpil Tel Aviv czy Teatru Żydowskiego w Warszawie). W jego twórczości ważne miejsce zajmują także kompozycje muzyki do wierszy i tekstów Wojciecha Młynarskiego , Wisławy Szymborskiej, ks.J. Twardowskiego i innych. Jest twórcą oratorium „Kantata-Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu i innych. Jako pianista współtworzy zespół Tangata Quintet, który specjalizuje się w interpretacjach muzycznych tanga argentyńskiego.

Piotr Malicki gra na gitarze klasycznej i elektrycznej. Współpracuje z różnymi muzykami i grywa głównie w kameralnych składach, wykonując różnorodną stylistycznie muzykę. Przyznaje, że kilka lat temu odnalazło go i zawładnęło nim tango. Jako pewna postawa, pewien rodzaj stanu ducha spowodowało ono, że muzyka stała się jego stylem życia, sposobem myślenia. Jako członek grupy Tangata Quintet wraz z Krzysztofem Jakowiczem wydali płytę „Tango – moja miłość”.

Grzegorz Bożewicz to jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce, jednocześnie akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Utalentowany i wszechstronny artysta, współtwórca i członek wielu projektów m. in. Barrio Loco, Tangodirection, Olympos. Bożewicz jest doceniany jako interpretator muzyki argentyńskiej, greckiej, irlandzkiej, francuskiej, jak również barokowej i współczesnej. Ukończył UMFC w Warszawie. Koncertuje solowo, kameralnie, ale również z towarzyszeniem orkiestr i chórów na rozmaitych scenach, w tym Opery i Filharmonii Podlaskiej, Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Koncert odbędzie się 12 stycznia , godzina 18:00, Bielańska Scena Kameralna

Bilety na koncert dostępne w kasie Bielańskiej Sceny Kameralnej, ul. Żeromskiego 29 w Warszawie. Tel: 22 243 54 84,
e-mail: kasa.bsk@mteatr.pl.
Są też dostępne w sprzedaży internetowej: ebilet.pl oraz Bilety24.pl

 

Kasa

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

tel: 22 2435484

email: kasa@mteatr.pl

Udostępnij