XIV KONCERT NOWOROCZNY – Ildebrando D’Arcangelo (opis sylwetki)

Ildebrando D’Arcangelo
(bass baryton)

Włoski śpiewak operowy uznawany za jednego z najciekawszych współczesnych wykonawców. Jego głos oraz prezencja sceniczna były wielokrotnie doceniane przez światowych krytyków. W 2014 r. został uhonorowany prestiżowym tytułem Austrian Kammersänger, przyznawanym najlepszym śpiewakom operowym.

Na szczególne uznanie zasłużyły jego wykonania wielkich partii Mozartowskich: Figara, Księcia Almavii, Leporella oraz Don Giovanniego. W ostatnich latach do swego repertuaru włączył ponadto wielkie role z oper Verdiego. Kreował postacie Attylli („Attyla”), Jacopo Fiesco („Simon Boccanegra”), Filipa II („Don Carlos”), czy Banca („Makbet”).

Ildebrando D’Arcangelo studia muzyczne rozpoczął w 1985 roku w konserwatorium w rodzinnej Pescarze. Później uczył się także w Bolonii u słynnego śpiewaka Paride Venturiego.
Artysta debiutował w operze „Così fan tutte” Mozarta. Od czasu debiutu występuje na scenach europejskich i światowych, między innymi w mediolańskiej La Scali, Staatsoper w Wiedniu, Teatro Real w Madrycie, londyńskim Covent Garden, Opéra Bastille w Paryżu, Operze w Rzymie i Barcelonie.

W 1994 r. debiutował w Nowym Jorku w Metropolitan Opera, jako Masetto w „Don Giovannim”. W późniejszych latach na scenie tej występował wielokrotnie, śpiewając między innymi partie Leporella (1997 r.) i Figara (1999 r.).

W ciągu długoletniej kariery artystycznej współpracował z wybitnymi dyrygentami, wymienić należy nazwiska: Claudio Abbado, Riccardo Chailly, Myung-Whun Chung, Sir John Eliot Gardiner, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Bernard Haitink, Nikolaus Harnoncourt, Christopher Hogwood, René Jacobs, Riccardo Muti, Seiji Ozawa, Antonio Pappano.
Od lat nagrywa dla wydawnictwa muzycznego Deutsche Grammophon, a w jego bogatej dyskografii znalazły się m.in. „Don Giovanni”, kolekcje arii Mozarta i Handla. D’Arcangelo nagrywa także dla wydawnictw Decca, EMI oraz Warner Classics.

W przyszłych sezonach artystycznych D’Arcangelo będzie można zobaczyć w realizacjach londyńskiego Covent Garden, Operze w Zurichu oraz w La Scali w Mediolanie.


Kasa

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

tel: +48 795 127 921

email: kasa@mteatr.pl

Udostępnij